Reakce na článek v MF DNES

V úterý 15. 1. 2019 vyšel v MF DNES článek kritizující Dáme na vás – participativní rozpočet města Brna, rádi bychom na něj za Kancelář participace reagovali.

Dáme na vás umožňuje občanům města Brna rozhodovat o části rozpočtu města. Proces participativního rozpočtování, ale končí okamžikem rozdělení financí na vítězné projekty a samotná realizace pak probíhá standardními procesy realizace jako všechny ostatní investice města nebo městských částí.

Realizátorem může být buď magistrát, městská část nebo městská firma. V případě projektu „Skate park v Tuřanech“ se o realizaci přihlásila městská část Brno-Tuřany, která převzala jak peníze, tak i odpovědnost za celý průběh realizace (tedy i za vyřízení příslušných povolení).

Změnu místa realizace projektu navrhla sama městská část, která se  v rámci ověření realizovatelnosti projektu k volbě lokality vyjadřuje. Pokud přišel od městské části požadavek na přesunutí, není na Kanceláři participace, aby zpochybňovala místní situaci, kterou zná městská část mnohem líp. Po domluvě s navrhovatelem projektu byla lokalita změněna ještě před samotným podzimním hlasováním o vítězných projektech.

Napájení záchodků na Kraví hoře městská část Brno-střed vyřešila už v prosinci 2018 reklamací akumulační baterie a záchody jsou plně funkční.

Na základě dosavadních zkušeností plánujeme v letošním roce omezit množství projektů, které jsou realizované z úrovně městské části a držet nad realizací větší kontrolu, aby se podobné případy neopakovaly.